Baseball* 11-12 boys -- Westminster won its opening...

RECREATION ROUNDUP

July 15, 1993|By Mike Nortrup

Baseball

* 11-12 boys -- Westminster won its opening District Little League tournament game Monday night at Bennett Cerf Park, topping Taneytown, 9-5.

Pinch hitter Andy McMullin's three-run, pinch-hit homer broke a 4-4 tie in the home fourth.

D. J. Boone was 3-for-4 with three RBI for the winners.

Matt Yinger was the big hitter for Taneytown, going 3-for-3 with two home runs, a double and four RBI.

Danny Johnson drove in Taneytown's other run and was 2-for-2.

Taneytown plays the Brunswick Railroaders at 6 p.m. tomorrow at Taneytown Memorial Park.

Westminster plays Frederick American, at 6 tonight in Frederick.

Softball

* 14-and-under girls -- The Union Bridge Eagles, which rolled up a 17-1 record en route to their second consecutive 14-under division regular-season title, won three of four tournament contests to take the postseason crown for the second consecutive year at Lions Club Park in Winfield.

The Eagles, coached by Rich Brooks, topped Taneytown No. 2, 4-2, in Sunday's championship game.

* 12-and-under girls -- The Taneytown White Lightning, which won the 12-under division with a 13-1 regular-season mark, swept four games to win the tournament championship.

In an all-Taneytown showdown, the Lightning topped the Taneytown Sharks, 24-19, in Sunday's title game.

It broke a 2-2 tie with eight second-inning runs, added seven in the third and never was threatened.

Krista Corum, whose father, Dave, coaches the Lightning, hit a grand slam in the second inning, and Susie Miller ended it with a two-run shot.

Corum was 4-for-4 in the game with eight RBI, and Miller was 2-for-4 with four runs driven in.

Other big hitters for the Lightning were Laura Shanholtz, 3-for-4 with three RBI and three runs scored, and leadoff hitter Cari Corum was 4-for-4 with three runs scored.

Amber Bowman was 4-for-5 for the Sharks, and Jody Strine went 3-for-5.

The White Lightning earlier had won the final winners' bracket game, topping the Silver Run Bullets, 18-10.

The Bullets came back from a 10-2 deficit to tie the game 10-10 with a six-run fourth inning.

But the Lightning scored four in the bottom of the inning and three more in the fifth to pull away.

Krista Corum went 3-for-4, scoring three runs and driving in six, and sister Cari was 3-for-4 with three runs scored.

Miller was 3-for-4 with six RBI, and Mickey Kleinsorg went 3-for-4 and scored four runs.

The Taneytown Sharks, beaten by the Lightning early in the tournament and knocked into the losers' bracket, exited by topping the Silver Run Bullets, 26-19.

In a wild game that saw each team score in each inning, the Sharks pulled to a 9-4 first-inning lead and prevailed despite repeated comebacks by the Bullets.

Autumn Walter was 3-for-4 for the Bullets with two triples, a two-run homer and two runs scored.

Abby Woodruff supported with a 3-for-4 performance that included a home run, and Casey Henry drove in four runs, three with a bases-loaded triple.

Strine went 5-for-7 for the Sharks. Jessica Broderick went 3-for-5 with a home run.

Union Bridge was forced into a deciding game in the 14-under bracket when Taneytown No. 2 emerged from the losers' bracket to prevail, 9-8.

Taneytown rallied with two runs to win in its final at-bat. Erin Ness singled home the tying run, and Ayrika Frock singled home the game-winner.

In the top of the inning, the Eagles' Melissa Boone tripled home two runs to tie and then scored to put her team ahead 8-7.

In the low-scoring finale against Union Bridge, Jenny Dixon's two-run single gave Taneytown No. 2 a 2-0 lead that held until the fifth.

Then, the Eagles scored four times, with Amanda Kerr breaking a 2-2 tie with a two-run single.

Pitcher Amy Brooks, who yielded only six hits in the game, held Taneytown in check the rest of the way.

Swimming

Westminster Pool topped Chartridge, 282-170, Saturday to improve its season record to 2-1.

Matt Farley paced the Westminster club with four wins. Marie Tomarelli and Jessica Bracken each won three races.

Farley took the 13-14 boys 100-meter individual medley and freestyle, along with the 50 butterfly and breaststroke.

Tomarelli won the 13-14 girls 100 freestyle and the 50 butterfly and breaststroke.

Bracken was first in the 11-12 girls 100 individual medley and the 50 freestyle and backstroke.

Chuck Kelly took the 15-18 boys 50 butterfly and breaststroke, and Courtney Farley also won two events, the 9-10 girls 25 backstroke and breaststroke.

In the 8-under boys category, Thomas O'Louglin and Cory Sturgill won the 25 butterfly and breaststroke, respectively, and Julianne Wagner won the 8-under girls 25 butterfly.

Amber Knight and Tyler Sturgill won the 9-10 girls 50 freestyle and 9-10 boys 25 breaststroke, respectively, and Jennifer Andersen took the 11-12 girls 50 breaststroke.

Among 11-12 boys, Timmy Stevenson and Jason Tague won the individual medley and 50 backstroke, respectively.

Colin Avore won the 13-14 boys 50 backstroke and Kati Tounsley, the 15-18 girls 50 breaststroke.

Danielle Mulieri, Wagner, Andy Wu and Shaun Wynne took the 8-under 100 mixed relay.

Westminster also took four events in the 200 freestyle relay. Sean Avore, Kyle Bates, Brandon Leister and Tyler Sturgill won the 9-10 boys race.

Rebekah Forsythe, Sarah Stanley, Beth Tounsley and Jayme Wagner took the 11-12 girls event. Jason and John Beal, Danny Long and David Wynne won the 11-12 boys relay.

Mandy Gierlach, Rachel Dyky, Mindy Kelly and Tomarelli placed first in the 13-14 girls event.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.