Softball* Men's league -- Ascension Episcopal finished...

RECREATION ROUNDUP

July 13, 1993|By Mike Nortrup

Softball

* Men's league -- Ascension Episcopal finished second in the 10-team field at Saturday's Amateur Softball Association Church State Championship Tournament at the Carroll County Sports Complex and the Greens of Westminster.

Salisbury-based Parkway Church of God won the title for the second time in three years.

Parkway went 3-0, including a 24-8 victory over Ascension in the championship game.

Westminster-based Ascension opened by beating Faith Baptist, 11-8, and then won a see-saw 20-19 slugfest from Nazerine Church of Salisbury.

Nazerine scored six times in the top of the sixth inning to lead 19-13, but Ascension scored six in the home half to tie it.

Chris Barnes drove home the deciding run in the seventh.

Parkway knocked the locals into the losers bracket with an 18-3 win.

Ascension emerged by winning another wild one, 19-15, from Harford Baptist.

Parkway, though, showed no mercy in the finale, scoring 14 runs in the home first and cruising from there.

Youth baseball

13-year-old boys -- Masonry Contractors closed its unbeaten championship season with a 7-1 win over All-County Title.

The 14-0 winners, who were managed by Dave Dougherty and Ray Smith, scored three times in the fifth to lead 4-0.

Dave Smith drove in two of those runs with a double and scored another. Eric Ford went all the way, allowing only three hits in seven innings.

In its previous game, Masonry defeated Greenmount Fuel, 11-0.

The winners scored all their runs in the first four innings, breaking the game open with a seven-run fourth.

Smith had a two-run double in the big inning and went 2-for-3 with three RBI in the game.

Rick Brown went 2-for-3 with an RBI and two runs scored, and Chris Swedberg drove in two runs.

Winning pitcher Carl Dougherty allowed only one hit in five shutout innings.

9-and-under boys -- Host Manchester swept three games to win the Manchester Invitational Baseball Tournament last week, topping Hampstead, 4-2, in the championship game.

The winners scored three first-inning runs. Chris Sanders pitched three perfect innings to wrap get the save, fanning four.

Manchester's Steve Jordan stole home to tie it, 1-1, before Eric Zimmer hit a two-run single.

Zimmer went 3-for-3, with three RBI and two stolen bases.

Bobby Smith went 2-for-3 and scored a run.

Ryan Myers went 2-for-3 for Hampstead. He pitched the final two innings, holding Manchester scoreless.

Earlier, Manchester knocked Hampstead into the losers bracket with an 18-4 win.

Hampstead led early, helped by a first-inning home run from John Devilbiss, and held a 4-2 advantage after two innings.

But Matt Ayd's two-run single keyed a four-run third that left Manchester on top, 6-4.

Ayd added a bases-loaded triple in a five-run fourth that broke it open for Manchester.

Zimmer went 3-for-4 with a double and triple, driving in five runs, and Smith went 4-for-5, scoring three runs and knocking in one.

Sanders shut out Hampstead the last three innings, fanning four. Aaron Horner went 2-for-3 for Hampstead.

13-14 year-old boys -- The Ranger Blue team closed its regular season with a 15-0, 18-8 sweep of the Ranger White squad.

Frank McHenry's shutout was supported by the hitting of Timmy Shifflett, Darryl Smith and Todd Collins, each of whom had two hits.

Collins had two RBI, three stolen bases, and scored two runs.

Shifflett knocked in three runs and Smith, two.

Jason Gribbin led the winners in the second game, going 4-for-4 with three RBI and three runs scored.

Leadoff hitter Collins scored four times and went 3-for-4. McHenry and Bryan Tozer each drove in four runs.

Tommy Stevens went 2-for-2 for White with two RBI, and Hank Adams had two RBI.

Swimming

Woodbridge led all the way to top Freedom Swim Club, 261-220, Saturday, dropping the local team to 0-3.

Cailin Lawler and Amy Hancock each won four individual events for Freedom.

Lawler won the 15-18 girls 100-meter freestyle and the 50-meter backstroke, butterfly and breaststroke.

Hancock took firsts in the 9-10 girls 100 individual medley, the 50 freestyle, and the 25-meter butterfly and breaststroke.

In the 11-12 girls bracket, Karen Platte took the 100 individual medley plus the 50 backstroke and butterfly, and Jen Berarducci won the 50 freestyle and breaststroke.

Tim Groves won the 11-12 boys 50 backstroke and butterfly.

Matt Reese took the 8-under boys 25 backstroke and butterfly.

Other Freedom individual event winners were Melanie Hancock (15-18 girls 100 individual medley) and Bill Marriott (13-14 boys 50 butterfly), and Micah Reese and Scott Sanders, who took the 11-12 boys 50 freestyle and breaststroke events, respectively.

Justin Waagbo won the 9-10 boys 50 freestyle and the 25 backstroke and butterfly.

Freedom took four races in the 200-meter freestyle relay.

Caroline Bange, Nicki Jones, Matt Schaum and Mike Haslam won the 15-18 mixed event.

Marriott, Chris Berarducci, Joe Smith and Devon Kielman took first place in the 13-14 boys race.

Carrie Albright, Berarducci, Laura Moreau and Andrea Podobnik won the 11-12 girls relay.

Groves, Sean Lawler, Mica Reese and Sanders took the 11-12 boys race.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.