F. Scott Key High School Carroll County High School Award Winners

July 12, 1993

The following awards were presented to Francis Scott Key seniors at graduation ceremonies:

* Valedictorians: Anthony Becker, Christy Boesler, Linda S. Brown, Robin Carroll, Shane Shaffer.

* Lehigh Top Scholar Award: Anthony Becker.

* PTSA Progress Award: Eric Ohler.

* FSK Alumni Award: Michelle Black.

* Lance Keller Award for Personal Achievement: Jamey Hooper.

* Jerry Condon Memorial Award: Marie Speak.

* Allen Bollinger Award: Scott Kreit.

* Kimberly Dawn Baile Memorial Award: Jennifer E. Baker.

* Balfour Award: Aslynn Hinkle and Matthew Purkins.

* Hannah Shunk Award: Linda S. Brown.

* SGA Award: Christy Boesler and Robert Selby.

* Carroll County Association of Realtors Award: William Stonesifer.

* Hagerstown Business College Award: Stacy Scheller.

* Villa Julie College Award: Christine Naurot.

* Carroll County Municipal League Award: Elizabeth Ann Green.

* Lutheran Brotherhood Award: Christy Boesler.

+ * Ray Kroc Award: Sherry Lynn

Crumbacker.

* New Windsor Lions Club Memorial Award: Robert Brian Selby.

* Sulphur Springs Lions Club: Damien Overholser.

* Union Bridge Lions Club Memorial Award: Shane Shaffer.

* Taneytown Lions Club Award: William Stonesifer.

* Hesson-Snider Post and Unit 120 American Legion Award: Kimberly Brooks and William Stonesifer.

* VFW and Auxiliary Union Memorial Post 8806 Award: Kimberly Ann Lease.

* VFW Monocacy Valley Memorial Post 6918 Award: William Stonesifer.

* * VFW Monocacy Valley Memori

al Post 6918 Auxiliary Award: Tracey Ann Carter.

* Taneytown Kiwanis Club Award: Jennifer E. Baker.

* Taneytown Bank and Trust Co. Scholar Athletes: Jennifer E. Baker and Richard W. Hooper II.

* Taneytown Bank and Trust Co. Business Careers Award: Tina Marie Erb and Stacy Ann Scheller.

* Carroll County Arts Council Awards: (Creative Writing) Rebecca Buntin, (Visual Arts) Damien Overholser.

* Sons of the American Revolution Award: Matthew Purkins.

* U.S. Army Reserve Scholar Athlete: Charles E. Null III and Shelley L. Smith.

J Maryland National Guard Distinguished Scholar: Shane Shaffer.

* Maryland National Guard Scholar Athlete: Scott W. Kreit.

* U.S. Marine Corps Distinguished Athlete: Mac Randall Carr.

* The Sun for Carroll County Scholar Athlete: Shelley L. Smith and Paul W. Coale.

* Carroll County Times Student Journalist of the Year: Dona Jo Mullen.

* Carroll County Learning Disabilities Association Award: Eric Wayne Ohler.

* Donald Seibel Memorial Award: Trish Adams.

* Carroll County Education Association Community Award: Kimberly Brooks.

* Taneytown Jaycees Award: William Stonesifer.

* DeKalb Agricultural Accomplishment Award: Marie Speak.

* Mayberry Game Protective Association: Shane T. Flickinger.

* Maryland State Scholarships: Anthony G. Battaglia, Timothy C. Fuss, William A. Stonesifer.

The following departmental awards were presented:

* Fine Arts: (Visual Arts) Kimberly Brooks and Shane Flickinger, (Choral Music) Sheri Bickerton and Joshua Jeffrey, (Instrumental Music) Linda S. Brown.

, * Business and Practical Arts:

(Business Education) Tina Marie Erb, (Home Economics) Stacy Ann Scheller, (Wood Technology) Mac Randall Carr, (Metal Technology) Jamie Malcolm DeGroft, (Agricultural Science and Technology) Marie Speak.

* Language Arts: (English) Shane Flickinger and Heather Huey, (French) Christy Boesler and Jennifer E. Baker, (Spanish) Robin Carroll and Sherry Crumbacker.

* Mathematics: Shane Shaffer.

* Physical Education: Timothy Pheabus and Shelley Smith.

Science: Allen Lee Dawson.

* Social Studies: Matthew Purkins.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.