Track and field top performances

April 25, 1993

The Baltimore area's top track and field performances for 1993, according to information provided by coaches:

BOYS

100 meters: Eric Gray, Towson, 10.6; Ben Braswell, Mervo, 10.7; Shawn Brannum, Northern, 11.1; Grubb, Glen Burnie, 11.1; Kevin McKinney, Old Mill, 11.1; Craig Hopkins, South River, 11.2; Kelvin Stevens, Hammond, 11.3; Dance, Annapolis, 11.6; Robb Newby, Old Mill, 11.8; Kouns, Glen Burnie, 11.9; Jon Martin, North County, 11.9

200 meters: Ben Braswell, Mervo, 22.0; Eric Gray, Towson 22.3; Anthony Stuckey, Mervo, 22.7; Anthony Stuckey, Mervo, 22.7; Topper Ellis, North County, 22.8; Larkins, Loyola, 22.8; Ben Braswell, Mervo, 22.8; Willie Walker, Old Mill, 23.0; Craig Hopkins, South River, 23.2; John Martin, North County, 23.7; Boyd, Annapolis, 23.7; Duane Davis, Old Mill, 23.7

400 meters: Dryden, Gilman, 43.9; Sam Lomax, North County, 50.2; Anthony Stuckey, Mervo, 50.8; Duane Davis, Old Mill, 51.6; Jason Fullmer, South River, 51.7; Wade Shank, Westminster, 51.8; Raymond Otis, Meade, 52.3; Topper Ellis, North County, 52.4; Chuck Grubb, Glen Burnie, 52.8; Chinnia, Loyola, 53.7

800 meters: Sam Lomax, North County, 1:59.0; Steve Kahler, Westminster, 1:59.1; Dave Cavanaugh, Old Mill, 2:04.3; Ron Pennington, Old Mill, 2:06.8; Danny Zamarripa, South River, 2:07.5; Chris Connelly, North County, 2:09.5; Jason Reckner, Old Mill, 2:09.6; Sabia, Loyola, 2:09.9; Karl Humberson, Old Mill, 2:11.6

1,600 meters: Steve Kahler, Westminster, 4:29.8; Edward Hogan, Glenelg, 4:37; Bobby Van Allen, Centennial, 4:40.9; Danny Zamarripa, South River, 4:41.8; Dave Cavanaugh, Old Mill, 4.41.8; Beliveau, Loyola, 4:44.6; John Bussiere, Hammond, 4:45.1; Chris Williams, Broadneck, 4:46.9; Ron Pennington, Old Mill, 4:48.0; Julius, Gilman, 4:50.0

3,200 meters: Chris Zendraft, Westminster, 9.56.8; Brad Boetig, Old Mill, 10:01.6; Jason Reckner, Old Mill, 10:07.5; Mike Curtis, Mervo, 10:16.0; Lord, Gilman, 10:21.0; Beliveau, Loyola, 10:21.2; Mark James, Centennial, 10:23.0; Frank Trimble, Perry Hall, 10:25.7; Geoff Warren, Arundel, 10:25.8; Danny Zamarripa, South River, 10:32.9

110 hurdles: Robert Sharps, Hammond, 14.5; Jason Fullmer, South River, 14.5; Antwon Nelson, Mervo, 15.3; Jason Craig, Westminster, 15.6; Chris Adams, Chesapeake, 15.8; Cerino, Glen Burnie, 16.0; Cerino, Glen Burnie, 16.0; Mike Pucci, Perry Hall, 16.2; Chris Jefferson, Hammond,16.3; Anthony Montgomery, Hammond, 16.3

300 hurdles: Jason Fullmer, South River, 40.6; Robert Sharps, Hammond, 41.1; Jay Merker, Westminster, 41.2; Barrett, Randallstown, 42.1; John Sena, North County, 42.5; Mike Haskins, Annapolis, 42.6; Shawn Murray, Old Mill,

42.9; Wilson, Annapolis, 43.4; Dryden, Gilman, 44.2; Chris Adams, Chesapeake, 44.3

400 relay: Mervo, 42.2; North County, 43.9; Old Mill, 44.3; Loyola, 44.95; Glen Burnie, 45.7; Annapolis, 45.8; Chesapeake, 47.0

800 relay: Mervo, 1:29.8; North County, 1:32.0; Old Mill, 1:34.0; Glen Burnie, 1:34.6; Annapolis, 1:35.1; Loyola, 1:35.8; Gilman, 1:37.8; Northern, 1.39.4; Chesapeake, 1:41.3; Broadneck, 1:42.3; South River, 1:45.4

1,600 relay: Mervo, 3:28.0; North County, 3:28.5; Westminster, 3.28.9; Chesapeake, 3:29.0; Old Mill, 3:29.1; Annapolis, 3:38.4; Broadneck, 3:41.0; Centennial, 3:49.7

3,200 relay: Westminster, 8.11.1; Old Mill, 8:31.7; Chesapeake, 8:32.7; Broadneck, 8:40.6; Loyola, 8:43.9; Arundel, 8:52.3; North County, 8:57.0; Annapolis, 8:59.9; South River, 9:11.9; Broadneck, 9:26.9

Discus: Jamaal Dixon-Hawkins, Old Mill, 146-8; Jason Waltrup, Westminster, 131-0; Charles Adams, Perry Hall, 131-0; Nate Oliver, Old Mill, 130-3; Brown, Northeast, 123-0; Sisk, Glen Burnie, 120-4 1/2 ; Anthony Washington, Old Mill, 120-1; Hunsicker, Severna Park, 118-7; Ray Thompson, Old Mill, 112-0; Shiring, Glen Burnie, 93-2

Shot put: Jamaal Dixon-Hawkins, Old Mill, 51-3 1/2 ; Charles Adams, Perry Hall, 51-2; Tramane Neal, Mervo, 45-8; Nate Oliver, Old Mill, 44-11; Ryan Krulis, Severna Park, 44-2; Dan Ballantine, Glenelg, 44- 1/2 ; J. Hall, Annapolis, 43-2; Brown, Northeast, 41-1 1/2 ; Paul Cardon, Perry Hall, 40-5; Wes Unseld, Loyola, 40-4

Triple jump: Matt Knights, Westminster, 46-9 1/2 ; Joe Rankin, Northern, 45-2 1/2 ; Roger Morning, Mervo, 43-3; Shawn Brannum, Northern, 43-2 1/4 ; Troy Green, Old Mill, 41-4 3/4 ; Brown, Glen Burnie, 41-1 1/2 ; R. Fowlkes, Annapolis, 40-10; McCullers, North County, 40-8 1/4 ; Willie McGriff, Hammond, 40-2

Long jump: Ben Braswell, Mervo, 22-6; Joe Rankin, Northern, 22- 1/4 ; Dante Palmer, Mervo, 21-9; Matt Knights, Westminster, 21-2; Alex Perdue, Annapolis, 21-1 1/2 ; Chris Jefferson, Hammond, Rodney Cabean, Mervo, 20-9; Shields, Randallstown, 20-5; Craig Hopkins, South River, 20-3; McCullers, North County, 20-0; R. Fowlkes, Annapolis, 19-10 1/2

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.