Spengler Construction captures title

Recreation roundup

April 08, 1993|By Mike Nortrup | Mike Nortrup,Contributing Writer

House of Pasta point guard Teri Leatherwood summed it up when she said, "Both teams had good defense in the first half, but their defense continued [in the second half] and ours didn't."

Spangler Construction pulled away from a 17-17 halftime tie to defeat House of Pasta, 44-25, in Sunday afternoon's Carroll County Women's Basketball League's tournament championship game at East Middle School in Westminster.

Stifling House of Pasta with a strong man-to-man defense, the winners outscored the regular-season champs 27-8 in the second half.

Becky Martin paced a balanced Spangler attack with 18 points.

Denean Powelson and Lynn Frost had eight and seven points, respectively, for Pasta, which beat Spangler, 41-40, in their only regular-season meeting.

North Carroll basketball

Things ran pretty much true to form in this year's Dixie Classic, which decided the North Carroll basketball program's championships.

All the postseason titlists were first- or second-place finishers during the regular season, with the exception of Nick's Pizzaria.

Nick's, which won the seventh-eighth grade boys/girls division, had been third in the regular season.

In the boys' third-fourth-grade semifinals, Miller-Liberto ripped Pizza Garden, 25-8, and Manchester Pharmacy edged Hunt Valley Imported Auto Service, 21-19, in overtime.

Josh Miller led Miller with seven points, and Matt Lowe paced Pizza Garden with four.

Brent Johnson's 16 points topped Manchester Pharmacy, and Jeff Yingling had nine for Hunt Valley.

In the title game, between two teams that had tied for first in the regular season, Miller prevailed over Manchester Pharmacy, 20-18.

Mark Smith and Josh Miller had eight and six points, respectively, for the winners.

Tommy Quinn scored nine for Manchester Pharmacy, and Brian Fuller had five.

* In the girls' grade 4-6 semifinals, H. E. Ruhlman topped Manchester Supply, 16-6, and the Rebounders beat LaMotte Developers, 21-18.

Jessica Bradford paced Ruhlman with 10 points, and Nereida David scored Manchester Supply's six.

Danielle Shearer had 16 for the Rebounders and Candice Jeffrey had 15 for LaMotte.

Ruhlman, No. 1 in the league during the regular season, came out on top again by tripping the Rebounders, 24-14, in the championship game.

Bradford had 16 points for the winners, and Shearer scored 10 for the Rebounders.

In the fifth-sixth-grade boys division, Sharpshooters edged A. P.Boone, 23-22, in one semifinal, and Hunt Valley Imported Auto Service topped Dr. Deigert's, 30-20, in the other.

Zack Smith paced the Sharpshooters with 12 points and Steven Bair threw in a game-high 17 for Boone.

Justin Raynor had 13 points for Hunt Valley, and Paul Quelet scored 11 for Deigert's.

In the final showdown between two squads that had tied for first during the regular season, Hunt Valley was the winner, beating the Sharpshooters, 18-14.

Raynor had eight points for Hunt Valley, and Dominic Terrilizzi scored six.

Jason Warner scored nine points for the Sharpshooters, and Smith added five.

In seventh-eighth-grade boys/girls semifinals, Miller-Liberto tripped Mobile Lawnmower Repair, 36-25, and Nick's Pizzaria beat Tom's Triple Play, 45-38, despite a 26-point performance by the latter's Dave Nowicki.

Tony Reightler scored 14 points for Miller-Liberto against Mobile. David Mays and Mike Green each had seven for the latter.

Justin Marlbrough's 19 points paced Nick's attack against Tom's.

In perhaps the most exciting game of the day, Nick's edged Miller-Liberto, 47-45, in double overtime to win the championship game.

Reightler threw in a game-high 30 points in a losing cause.

Danny Schindler had 11 for Nick's.

In the men's division semifinals, Gold beat Green, 72-59, and Orange stopped Red, 74-66.

In the finale, Orange, second in the regular season, topped regular-season champ Gold, 86-83.

Troy Warehime had 26 points for the winners and Larry Bosley 22.

Keith Lippy scored 25 points for Gold, and Chris Kyger and Kevin White added 19 and 18, respectively.

Gymnastics

Perna Gymnastics Club's Jessica Groszkowski and Melissa Denhardt qualified for state- and regional-level gymnastics competitions in tournaments this weekend.

At the Level 8 sectional at Fairland in Prince George's County, Groszkowski scored 8.25 on vault, 7.55 on uneven bars, 8.40 on balance beam, 8.75 on floor exercises and an all-around score of 32.85 that qualified her for the state championships.

At the Level 9 State championships, also in Fairland, Denhardt's all-around score of 34.00 qualified her for regional competitions.

She scored 9.00 on vault, 8.45 on bars, 7.90 on beam and 8.65 on floor.

Also at Level 9, Jennifer Nowe was 8.85 on vault, 7.15 on bars, 7.45 on beam, 8.15 on floor and 31.60 overall.

Mount Airy basketball

Thomas' All Stars recently won the league's A division tournament, and Ridgely Auctioneers took the B division title.

In the division championship game, Thomas' topped Kennedy's, 104-95, behind 26 points from Jimmy Dorsey and 19 from Herman Costley.

Ed Krucinski had 27 for Kennedy's, and John Bays added 25.

In the B division tournament, which was held for those in the lower half of the league's regular-season standings, and the A division was held for those in the top half. Ridgely topped Conrad and Thompson, 81-67, in the title game.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.