Indoor track and field top performances

January 20, 1993

These are the Baltimore area's top indoor track and field performances, according to information provided by coaches:

BOYS

55 meters: Mandel Marsh, Perry Hall, 6.2; Jim Banach, Perry Hall, 6.3; Ray Otis, Meade, 6.4; Andre Wise, Meade, 6.4; Craig Hopkins, South River, 6.5; Damon Ferguson, Oakland Mills, 6.6; Jon Martin, North County, 6.6; Kerry Ferdinand, Oakland Mills, 6.6; Lonnie Humphrey, Owings Mills, 6.6; Kevin McKinney, Old Mill, 6.6; Eric Gay, Towson, 6.7; Marlon Gittens, Dulaney, 6.7; Damien Johnson, Milford Mill, 6.7; Vincent Montoute, Woodlawn, 6.7; Mike Fleming, North County, 6.8; Troy Fowlkes, North County, 6.8.

55-meter hurdles: Robert Sharps, Hammond, 7.3; Andre Eure, Milford Mill, 7.8; Vincent Montoute, Woodlawn, 7.8; Mark Latchaw, Severna Park, 7.9; John Sena, North County, 8.2; Chris Johnson, Severna Park, 8.3; Chris Adams, Chesapeake-AA, 8.4; Dante Hudson, Old Mill, 8.5; Richard Bembe, South River, 8.5.

300 meters: Jim Banach, Perry Hall, 36.9; Andre Wise, Meade, 37.2; Sam Lomax, North County, 37.4; Mandel Marsh, Perry Hall, 37.8; George Karidias, Perry Hall, 37.8; Ray Otis, Meade, 38.0; Lonnie Humphrey, Owings Mills, 38.0; Damien Johnson, Milford Mill, 38.0; Charles Hicks, Meade, 38.2; Kerry Ferdinand, Oakland Mills, 38.3; Kevin McKinney, Old Mill, 38.3; Topper Ellis, North County, 38.4; Drew Brought, Severna Park, 38.5; Craig Hopkins, South River, 38.5.

500 meters: Drew Brought, Severna Park, 1:08.6; Sam Lomax, North County, 1:08.8; Charles Hicks, Meade, 1:09.9; Phil Heying, Chesapeake-AA, 1:10.2; Ray Otis, Meade, 1:10.7; Phil Cassel, Oakland Mills, 1:10.8; Bruce Lentz, Hereford, 1:12.5; Craig Hopkins, South River, 1:12.6; Shawn Stallings, Chesapeake; 1:12.8; Lonnie Humphrey, Owings Mills, 1.12.8; Joe Henderson, Milford Mill, 1:13.0; Dennis Lomax, North County, 1:13.1; Ish Soumah, Old Mill, 1:13.7; Marlo Franklin, Randallstown; 1:13.8.

800 meters: Sam Lomax, North County, 2:01.8; Bryan Townsend, Atholton, 2:05.3; Drew Brought, Severna Park, 2:05.4; John Nichols, Arundel, 2:05.6; Dave Cavanaugh, Old Mill, 2:06.7; Bruce Lentz, Hereford, 2.07.6; Ryan Voegtlin, Severna Park, 2:07.8; Fidel Sampedro, Overlea, 2.08.1; Michael Strickland, Atholton, 2:09.0; Mike Godesky, Broadneck 2:09.5; Ron Pennington, Old Mill, 2:11.2; Chris Williams, Broadneck, 2:11.3; Greg Curtis, Oakland Mills, 2:11.9; Jay Herdson, Oakland Mills, 2:12.5; Jeremy Kokalis, Severna Park, 2:13.1.

1,600 meters: Bryan Townsend, Atholton, 4:37.03; Fidel Sampedro, Overlea, 4:39.6; Geoff Warren, Arundel, 4:42.7; Jamie Davies, Catonsville, 4:44.0; Ryan Voegtlin, Severna Park, 4:44.3; Chris Williams, Broadneck, 4:45.2; Bob Habicht, 4:46.1; Ron Pennington, Old Mill, 4:46.2; Dan Cavanaugh, Old Mill, 4:48.7; Danny Zamarripa, South River, 4:50.2; John Nichols, Arundel, 4:50.3; Bruce Lentz, Hereford, 4:53.0; Jeremy Kokalis, Severna Park, 4:53.7.

3,200 meters: Geoff Warren, Arundel, 10:15.3; Jason Reckner, Old Mill, 10:15.6; Danny Zamarripa, South River, 10:21.6; Bryan Townsend, Atholton, 10:27.4; Jack Longley, Severna Park, 10:30.6; Jamie Davies, Catonsville, 10.33; Jeremy Kokalis, Severna Park, 10:42.7; Bret Lurz, Perry Hall, 10:45.6; Frank Trimble, Perry Hall, 10.47; Danny Varholy, Franklin, 10.47.8; Ryan Stevens, Chesapeake-AA, 10:51.3; Chris Drumgoole, Perry Hall, 10:52.

800-meter relay: Perry Hall, 1:36.7 (Banach, Marsh, Whitaker, Karidias); North County, 1:37.1; Old Mill, 1:37.5; Oakland Mills, 1:38.3; Milford Mill, 1:38.5; Meade, 1:38.6; Dulaney, 1.39.9; Glen Burnie, 1:40.6; Randallstown, 1:41.5; Chesapeake-AA, 1:42.0; Severna Park, 1:42.4.

1,600-meter relay: North County (Ellis, D. Lomax, Sena, S. Lomax), 3:34.5; Oakland Mills, 3:37.3; Meade, 3:38.7; Old Mill, 3:40.0; Oakland Mills, 3:41.4; Chesapeake-AA, 3:45.6; Broadneck, 3:46.1; Perry Hall, 3:46.7; Severna Park, 3:46.8; Randallstown, 3:48.4; Milford Mill, 3:50.4; Annapolis, 3:54.6; South River, 3:55.4.

3,200-meter relay: Severna Park (Brought, Voegtlin, Kokalis, Habicht), 8:23.3; Arundel, 8:48.1; Broadneck, 8:48.2; Chesapeake-AA, 8:47.9; Hereford, 8:56.7; Annapolis, 9:01.3; Old Mill, 9:02.1; Oakland Mills, 9:02.9; Towson, 9:10.0; South River, 9:34.0.

High jump: Joe Henderson, Milford Mill, 6-4; Alex Perdue, Annapolis, 6-3; Adam Speight, Old Mill, 6-3; Chris Williams, Broadneck, 6-1; Damon Bright, Meade, 6-0; Delvell Johnson, Old Mill, 5-10; Chris Adams, Chesapeake, 5-10.

Pole vault: Omar El Sawi, Atholton, 12-9; Jared Wick, Glen Burnie, 12-6; Chris Yurwitz, Old Mill, 12-0; David Russell, Perry Hall, 12-0; Stanley Leong, Dulaney, 11-6; Eric Liang, Dulaney, 11-6; Dave Daniel, Perry Hall, 11-0; John Milisitz, Severna Park, 11-0; Jim Greer, Old Mill, 11-0.

Shot put: Charles Adams, Perry Hall, 52-8; Jamaal Dixon-Hawkins, Old Mill, 51-10; Wade McHargue, Oakland Mills, 48-10 1/2 ; Nicholas Ryden, Meade, 46-1 1/2 ; Troy Fowlkes, North County, 46-0; Ryan Krulis, Severna Park, 44-7; Kevyn Dodson, Arundel, 43-11; Charles Peacock, Meade, 43-7 1/2 ; Ian Vair, Dulaney, 42-2 1/2 ; Don Murphy, Kenwood, 41-5.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.