High school indoor track and field top performances

December 23, 1992

These are the Baltimore area's top indoor track and fiel performances according to information provided by coaches.

BOYS

55 meters: Jim Banach, Perry Hall, 6.4; Mandel Marsh, Perry Hall, 6.5; Jon Martin, North County, 6.6; Lonnie Humphrey, Owings Mills, 6.6; Craig Hopkins, South River, 6.8; Mike Fleming, North County, 6.8; Troy Fowlkes, North County, 6.8.

55-meter hurdles: Robert Sharps, Hammond, 7.3; Mark Latchaw, Severna Park, 7.9; John Sena, North County, 8.2; Chris Adams, Chesapeake-AA, 8.6; Chris Johnson, Severna Park, 8.6.

300 meters: Sam Lomax, North County, 37.4; Jim Banach, Perry Hall, 37.5; Lonnie Humphrey, Owings Mills, 38.0; Craig Hopkins, South River, 38.5; Mandel Marsh, Perry Hall, 38.6.

500 meters: Sam Lomax, North County, 1:10.6; Drew Brought, Severna Park, 1:10.9; Phil Heying, Chesapeake-AA, 1:11.6; Shawn Stallings, Chesapeake; 1:12.8; Dennis Lomax, North County, 1:13.1.

800 meters: Drew Brought, Severna Park, 2:09.0; Sam Lomax, North County, 2:10.0; Dave Cavanaugh, Old Mill, 2:10.6; Jeremy Kokalis, Severna Park, 2:13.1.

1,600 meters: Fidel Sampedro, Overlea, 4:39.6; Ryan Zoegtlin, Severna Park, 4:50.1; Danny Zamarripa, South River, 4:50.2; Ron Pennington, Old Mill, 4:52.0; Jeremy Kokalis, Severna Park, 4:53.7.

3,200 meters: Jason Reckner, Old Mill, 10:27.7; Jeremy Kokalis, Severna Park, 10:42.7; Danny Zamarripa, South River, 10:45.0; Chris Drumgoole, Perry Hall, 10:52; Bret Lurz, Perry Hall, 10:52.

800-meter relay: Perry Hall, 1:38.5; North County, 1:40.9; Randallstown, 1:41.5; Chesapeake-AA, 1:42.0; Severna Park, 1:42.4.

1,600-meter relay: North County, 3:43.3; Chesapeake-AA, 3:45.6; Old Mill, 3:45.8; Severna Park, 3:49.2; South River, 3:55.4.

3,200-meter relay: Severna Park, 8:49.4; Chesapeake-AA, 8:51.6; Arundel, 8:53.0; Old Mill, 9:10.1; South River, 9:34.0.

High jump: Adam Speight, Old Mill, 6-2; Chris Williams, Broadneck, 6-0; Alex Perdue, Annapolis, 6-0; Delvell Johnson, Old Mill, 5-10.

Pole vault: Chris Yurwitz, Old Mill, 11-6; Stanley Leong, Dulaney, 11-6; Eric Liang, Dulaney, 11-6; Dave Russell, Perry Hall, 11-0; Dave Daniel, Perry Hall, 11-0; John Milisitz, Severna Park, 11-0.

Shot put: Charles Adams, Perry Hall, 49-3 1/2 ; Jamaal Dixon-Hawkins, Old Mill, 48-4; Nicholas Ryden, Meade, 46-1 1/2 ; Troy Fowlkes, North County, 44-7.

GIRLS

55 meters: Kisha Jett, Hammond, 6.9; Tamieka Middleton, Chesapeake-AA, 7.4; Stephanie Roberts, Severna Park, 7.4; Michelle Smith, Old Mill, 7.6.

55-meter hurdles: Kisha Jett, Hammond, 8.3; Raina Domneys, Old Mill, 8.8; Martise Moore, Old Mill, 9.2; Patty Ysern, Perry Hall, 9.2; Jennifer Rogers, Chesapeake-AA, 9.8.

300 meters: Kisha Jett, Hammond, 42.2; Tamieka Middleton, Chesapeake-AA, 44.4; Kenda Johnson, North County, 44.6; Afi Ekulona, Owings Mills, 45.3; Stephanie Roberts, Severna Park, 45.6.

500 meters: Jenny Porter, Old Mill, 1:24.2; Christine Brooks, Randallstown, 1:25.0; Tamiko Mack, North County, 1:25.9; Erin Wylde, Severna Park, 1:26.0; Stephanie Stevens, Chesapeake-AA, 1:27.3.

800 meters: Krissy Jost, Queen Anne's, 2:24.4; Robin Kolster, Glen Burnie, 2:34.0; Erin Thomas, Chesapeake-AA, 2:34.6; Megan Makowski, Perry Hall, 2:34.8; Brianna Weidman, Severna Park, 2:36.4.

1,600 meters: Krissy Jost, Queen Anne's, 5:18.0; Christy Nichols, Arundel, 5:34.0; Robin Kloster, Glen Burnie, 5:41.8; Jessica Davis, Old Mill, 5:44.8; Brianna Weidman, Severna Park, 5:48.4.

3,200 meters: Christy Nichols, Arundel, 11:47.0; Krissy Jost, Queen Anne's, 11:56.0; Megan Makowski, Perry Hall, 12:15.7; Jessica Davis, Old Mill, 12:30.4; Brianna Weidman, Severna Park, 12:33.9.

800-meter relay: Chesapeake-AA, 1:53.4; Old Mill, 1:55.5; North County, 1:57.2; Randallstown, 1:58.0; Perry Hall, 1:59.4.

1,600-meter relay: Old Mill, 4:18.8; Chesapeake-AA, 4:32.5; Severna Park, 4:32.8; North County, 4:38.9; South River, 4:42.0.

3,200-meter relay: Old Mill, 10:19.4; Chesapeake-AA, 10:25.9; Severna Park, 10:48.6, Broadneck, 11:00.0; South River, 11:22.0.

High jump: Patty Ysern, Perry Hall, 5- 1/2 ; Darshelle Robinson, Perry Hall, 5-0; Kristin Wimbrow, Old Mill, 5-0; Ulanda Archie, Meade, 4-10; Emily Plenge, Chesapeake-AA, 4-10; Michelle Smith, Old Mill, 4-10; Kerri Johnson, Perry Hall, 4-10; Melanie White, Hammond, 4-10; Jessica Spencer, North County, 4-10.

Shot put: Michelle Smith, Old Mill, 37-7 3/4 ; Leila Johns, Randallstown, 36-9 1/4 ; Colleen Wade, Old Mill, 35-6; Christie McDevitt, Northeast, 33-3; Sandy Coates, Severna Park, 29-11.

NOTE: Indoor track and field top performances will appear every Wednesday during the winter season. Top performances can be phoned in weekday afternoons after meets are completed, Sundays between 3 and 6 p.m. at (410) 332-6200 (long distance: 1-800-829-8000, ext. 6200) or faxed any time to (410) 783-2518.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.