Frostburg captures conference titles

Cross country

October 25, 1992

SALISBURY CENTRAL ATHLETIC CONFERENCE — SALISBURY -- Frostburg State University captured the men's and women's titles at the Eastern States Athletic Conference meet at Salisbury State yesterday.

Matt Larmore finished the 8,000-meter course in a course-record 25 minutes, 24 seconds to lead the men to their third consecutive championship. Frostburg's Christine Chappell won the 5,000-meter women's race in 19:55.

Men's team results: 1. Frostburg State, 16. 2. Allentown, 56. 3. Salisbury State, 67.

Men's individual: 1. Matt Larmore (FS) 25:24 (course record). 2. James DiIenno (FS) 25:6. 3. Chris Lesser (FS) 26:14. 4. Andy Hartzell (FS) 26:49. 5. Tim Smith (SS) 26:53. 6. Mark Amann (FS) 27:05. 7. Mike McPherson (FS) 27:12. 8. Joe Gabryluk (Al) 27:15. 9. Jimmy Storey (FS) 27:26. 10. Scott Karwacki (Al) 27:30.

Women's team results: 1. Frostburg State, 28. 2. Salisbury State, 44. 3. Allentown, 48

Women's individual: 1. Christine Chappell (FS) 19:55. 2. Bridget Kelly (FS) 20:01. 3. Cathy Emerson (SS) 20:12. 4. Tina Hogarth (FS) 20:25. 5. Mary Puderbaugh (SS) 20:36. 6. Vanessa Metaxas (Al) 21:04. 7. Paula Reeves (FS) 21:09. 8. Sheila McGinn (Al) 21:23. 9. Linda Washington (Al) 21:57. 10. Sharon Opiela (Al) 22:00

Mary Washington took the men's and women's team titles and Allison Coleman and Murray Cheeno took home individual titles at Goucher College. Coleman finished the 5K course in 20:09, and Cheeno finished the 8K course in 28:18.

Men's team results: Mary Washington, 21. 2. Gallaudet, 59. 3. Catholic, 85. 4. York, 89. 5. Goucher, 106.

Men's individual: 1. Murray Cheeno (MW) 28:18. 2. Steven Hubmer (Gallaudet) 28:22. 3. Chris Koehler (MW) 28:34. 4. Peter Steinburg (MW) 28:51. 5. Robert Hall (Gallaudet) 28:52. 6. Jonathan Gates (MW) 28:57. 7. Nick Duncan (MW) 29:02. 8. Eric Pritchett (MW) 29:22. 9. John Schlosser (York) 29:35. 10. Kevin Probet (Goucher) 29:38.

Women's team results: 1. Mary Washington, 18. 2. Catholic, 50. 3. Gallaudet, 75. 4. Goucher, 94. 5. York, incomplete.

Women's individual: 1. Allison Coleman (MW) 20:09. 2. Lesley Krush (MW), 20:28. 3. Etta Agan (MW) 20:50.05. 4. Angela Gloukhoff (Catholic) 20:50.40. 5. Harriet Greenlee (MW) 21:20. 6. Patty Flanagan (Catholic) 21:37. 7. Karen Dickinson (MW) 21:46. 8. Eva DePorcel (Gallaudet) 21:49. 9. Jennifer Dyson

22:04. 10. Alison Piantedosi (Catholic) 22:24.

Northeast Conference

NEW YORK

NEW YORK -- Senior Nadine Jamerson captured the individual title, leading Mount St. Mary's to a third-place finish in the women's race behind host Wagner, which placed all five scorers among the top 14.

In the men's race, freshman Bernard Kitur finished second overall as the Mount placed fifth in the 10-team meet. Fairleigh Dickinson, led by individual champion Vinko Markovina, won the men's race.

Men's team results: 1. Fairleigh Dickinson, 28. 2. Rider, 54. 3. Marist, 84. 4. St. Francis (Pa.), 120. 5. Mount St. Mary's, 135. 6. Long Island, 160. 7. St. Francis (N.Y.), 162. 8. Robert Morris, 181. 9. Monmouth, 257. 10. Wagner 278.

Men's individual: 1. Vinko Markovina (FDU) 26:09.6. 2. Bernard Kitur (MSM) 26:40.2. 3. Rich Wisse (FDU) 27:12.8. 4. Shane Degannes (FDU) 27:13.2. 5. Patrick Hennigan (FDU).

Women's team results: 1. Wagner, 45. 2. Monmouth, 49. 3. Mount St. Mary's, 65. 4. Marist, 72. 5. Fairleigh Dickinson, 153. 6. St. Francis (Pa.), 162. 7. Long Island, 184. 8. Robert Morris, 185. 9. St. Francis (N.Y.), 227

Women's individual: 1. Nadine Jamerson (MSM) 18:54.8. 2. Sherry Jenkins (FDU) 19:09.5. 3. Stella Cinoa (MSM) 19:30.9. 4. Toni Granese (Monmouth) 19:30.9. 5. Amy Felci (Wagner) 19:37.9.

Cheyney Invitational

CHEYNEY, Pa.

CHEYNEY, Pa. -- Coppin State runners broke course records in men's and women's divisions.

Nicholas Eugene won the men's race in 25:09, as Coppin scored a perfect 15 points. Diana Pitts took the women's race in 17:36. The Eagles women were one point short of a sweep.

Big East

BOSTON

BOSTON -- Georgetown's women finished second and the men third in the championships at Franklin Park. The Hoyas' Christi Contantin finished second in 17:11. Ian Urbina led the men with a seventh-place finish in 24:16.

Men's team results: 1. Providence, 31. 2. Villanova, 54. 3. Georgetown, 61. 4. Connecticut, 103. 5. Pittsburgh, 136. 6. Boston College, 159. 7. Seton Hall, 181. 8. Syracuse, 250. 9. Miami, 299. 10. St. John's, 306.

Men's individual: 1. Mark Caroll (Providence) 23:35. 2. Louie Qintana (Villanova) 23:49. 3. Chris Teague (Providence) 23:54. 4. Terrance Mahon (Villanova) 23:59. 5. Mark Burdis (Providence), 24:04

Women's team results: 1. Villanova, 28. 2. Georgetown, 41. 3. Providence, 66. 4. Connecticut, 122. 5. Boston College, 141. 6. Seton Hall, 196. 7. Syracuse, 221. 8. St. John's, 221. 9. Pittsburgh, 247. 10. Miami, 283

Women's individual: 1. Carole Zajac (Villanova) 16:46. 2. Christi Constantin (Georgetown) 17:11. 3. Sinead Delhunty (Providence) 17:20. 4. Cheri Goddard (Villanova) 17:21. 5. Caryn Landau (Georgetown) 17:22

Atlantic 10

NEW YORK

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.