July 4 yields plenty of entrants, winners

RUNNING mJB

July 09, 1991|By Michael Reeb

Robert Yara, Brad Uhlfelder and Jim Hage ran away with victories in the area's Fourth of July races. Marge Demarrais, Stacey Nicholson and Maureen Hall won the female divisions.

Yara took the 5th annual Firecracker 5K at Kingsville in 15:25.1; Uhlfelder beat Stavros Rologas by 21 seconds in the inaugural Dundalk Heritage 6K; and Hage outran Dave Berardi in the ninth annual Arbutus Firecracker 10K.

On the women's side, Demarrais won at Kingsville, Nicholson at Dundalk and Hall at Arbutus.

Kingsville drew 372 finishers, Dundalk 317 and Arbutus in excess of 400.

Dave Cooley, the director of the Dundalk run, had this explanation for the race's unusual distance: "It's because they [parade committee] wanted it to start at point A and finish at point B and go over a specific part of the parade route. They wanted it to finish in front of the reviewing stand."

The day's top finishers:

THURSDAY

Firecracker 5K

At Kingsville

Males: 1. Robert Yara, 15:25.1; 2. Bob Bedell, 15:29.2; 3. Mike Sterling, 15:42.5; 4. Mike Monaghan, 15:57.1; 5. Brooks Martin, 16:07.4; 6. Anthony Grier, 16:14.1; 7. Jim Otte, 16:15.7; 8. Robert Magin, 16:17.3; 9. Mike Mamo, 16.20.6; 10. Mark Bogardy, 16:21. Masters: 1. Grier.

Females: 1. Marge Demarrais, 17:24.3; 2. Marge Rosasco, 18:14.8; 3. Mary Lou Dinardo, 19:03.6; 4. Carol Zimmerman, 19:12.2; 5. Barb Willig, 19:54.5; 6. Maureen Lacy, 20:11.1; 7. Betsy Callahan, 20:17.8; 8. Tiffany Allison, 21:00.4; 9. Carole Rosasco, 21:16.4; 10. Kathy Richardson, 21:55.1. Masters: 1. Christy St. Clair, 22:21.

Dundalk Heritage 6K

At Dundalk

Males: 1. Brad Uhlfelder, 30, 18:07; 2. Stavros Rologas, 22, 18:28; 3. Harry Goodman, 37, 18:38; 4. Ken Fowler, 25, 18:48; 5. Tom Brown Jr., 23, 18:48.1; 6. Jeff Sanborn, 37, 19:25; 7. Paul Baltutis, 33, 20:04; 8. Rick Bingham, 36, 20:32; 9. Jason Comins, 17, 20:37; 10. Frank Wagner, 31, 20:47. Masters: 1. Troy Lewis, 44, 21:25.

Females: 1. Stacey Nicholson, 28, 21:58; 2. Annette Boman, 25, 23:25; 3. Donna Lewis, 36, 23:46; 4. Ellen Lutrey, 33, 23:57; 5. Michelle Butterworth, 21, 24:07; 6. Sharon Heidel, 40, 24:10; 7. Edie Tress, 41, 24:15; 8. Regina Ryder, 25, 25:08; 9. Cindy Silate, 16, 25:37; 10. Leslie Leitch, 34, 26:27. Masters: 1. Heidel.

Arbutus Firecracker 10K

At Arbutus

Males: 1. Jim Hage, 31:27; 2. Dave Berardi, 31:44; 3. Chris Ciamarra, 32:24; 4. George Altieri, 34:10; 5. Keith McIntyre, 34:15; 6. Martin Goode, 34:32; 7. Murray Chesno, 35:06; 8. David Goucher, 35:23; 9. Jack Peach, 35:48; 10. Scott Paris, 35:53. Masters: 1. Dave Lowe; 2. Ronnie Wong.

Females: 1. Maureen Hall, 38:35; 2. Nancy Gugerty, 38:56; 3. Kim Heisler, 39:51; 4. Bea Marie Fritsch-Bradley, 40:41; 5. Minda Whiteman, 42:12; 6. Debra Chaney, 42:35; 7. Janet Rankin, 43:13; 8. Alexandra Clark, 44:20; 9. Mary Lynn Garvey, 45:06; 10. Debra Kocay, 46:14. Masters: 1. Marge Burley; 2. Susan Levickas.

Wheelchair: 1. Kip Nugent, 28:15.

Choptank River Run

At Cambridge

Males: 1. Craig Walter, 17:00; 2. Stuart Horsey, 17:07; 3. Phillip Hensel, 17:40.

Females: 1. Kristin Friz, 20:14; 2. Andrea Cyran, 22:04; 3. Beth Webster, 22:10.

10-mile run

Males: 1. David Webster, 56:41; 2. Jeff Jubera, 57:12; 3. Dennis Allbright, 57:45.

Females: 1. Karen Fireston, 64:41; 2. Linda Mills, 65:52; 3. Mary Mlinarcik, 70:52.

*

NOTES: Steve Kartalia, a native of Westminster now doing graduate studies at Clemson University, ran 10th in the TAC Nationals in New York City, setting a personal record for 10,000 meters with his 28:50.86 finish. He made the East team for the United States Olympic Festival and will race in Los Angeles on July 20. At the Peachtree Classic 10K on July 4, Kartalia ran seventh, setting a PR for the roads with his 29:08 finish. . . . Kevin Ruch and Uhlfelder broke the course record in Saturday's Independence 4-Miler at Havre de Grace, but Ruch, 27, of Harrisburg beat Uhlfelder to the finish by 31 seconds in beating the course record by 43 seconds. Marge Rosasco beat defending champion Mimi Newcomer in the female division. The top finishers:

Males: 1. Kevin Ruch, 27, Harrisburg, 18:46; 2. Brad Uhlfelder, 19:17, cr; 3. James Pryde, 20:13; 4. Tom Brown Jr., 20:21; 5. Chris Samley, 20:25; 6. David Radziewicz, 20:42; 7. Mark Bogardy, 20:51; 8. Doug Layne, 21:52; 9. Duane Christy, 22:03; 10. Dennis Wanner, 22:11. Masters: 1. Wanner

Females: 1. Marge Rosasco, 23:21; 2. Mimi Newcomer, 23:42; 3. Margaret Cooper, 24:05; 4. Buffy Gavigan, 25:06; 5. Donna Lewis, 25:38; 6. Angie Parrish, 25:54; 7. Veronique Hauschild, 26:23; 8. Patrice Malloy, 26:33; 9. Barb Johnson, 28:00; 10. Cathleen Cosenza, 28:01. Masters: 1. Johnson.

*

Upcoming:

Tomorrow, BRRC Track Series No. 3 (300 M, 800 M, 1 mile, 3,000 M), Johns Hopkins, 6:30 p.m., 544-2849.

Thursday, WRRC Twilight Series #4, Piney Run 10K, Eldersburg, 7 p.m., 549-1861.

Friday, HCS Women's Distance Festival 5K, Columbia Mall, midnight, 461-1772.

Saturday, BRRC A Place for Your Pace, Loch Raven, 8 a.m., 566-RUN2.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.