Track bests

May 02, 1991|By Paul McMullen

* Area's best reported track and field performances. Area stopwatch records through 1990 in parentheses. a - fully automatic time. All others stopwatch times.

BOYS

* 100 meters (10.2): tie, Eric Gay, Poly, and Anthony Walker, North County, 10.7; Cliff Epps, Hammond, 10.8.

* 200 (20.9): Tramont Evans, Poly, 22.2; Alphonso Generette, Glen Burnie, 22.3; tie, Kareem Lamb, Catonsville and Anthony Walker, North County, 22.5.

* 400 (46.7): Kareem Lamb, Catonsville, 49.6; tie, Anthony Brown, Poly, and Cesar Diaz, Perry Hall, 50.1.

* 800 (1:50.0): Jay Thomas, Chesapeake-AA, 1:59.4; Dan Cavanagh, Old Mill, 2:01.3; Matt Burton, Curley, 2:01.6.

* 1,600 (4:08.6): Romero Wilson, Mt. St. Joe, 4:30.8; Matt Ciarpella, Curley, 4:31.0; Matt Avery, Westminster, 4:31.1.

* 3,200 (9:03.1): Mike Mamo, Milford Mill, 9:47.1; Matt Ciarpella, Curley, 10:07.4; Romero Wilson, Mt. St. Joe, 10:08.0.

* 110 hurdles (13.6): tie, Eric Wilson, Woodlawn, Rocky McMillan, Old Mill and Anthony Lowe, Meade, 14.6.

* 300 hurdles (36.5): Rocky McMillan, Old Mill, 39.1; Eric Wilson, Woodlawn, 39.5; Kirk Lindsay, F.S. Key, 40.5.

* 4X100 relay (41.9): Poly, 42.9; Meade, 43.3; Old Mill, 44.0.

* 4X200 relay (1:27.0): Meade, 1:31.5; Broadneck, 1:31.8; Old Mill, 1:32.5.

* 4X400 relay (3:17.8): Poly, 3:26.8; Old Mill, 3:30.8; Curley, 3:36.0.

* 4X800 relay (7:49.0): Severna Park, 8:22.9; Old Mill, 8:25.3; Meade, 8:25.5.

* Long jump (24-5): tie, Jim Howe, Liberty, and Mark Wilson, McDonogh, 21-11; Corey Dorsey, Old Mill, 21-5.

* Triple jump (49-6): Brian Young, Milford Mill, 44-3 1/2 ; Greg

Sutton, Perry Hall, 43-2 1/2 ; Andrew Tetteh, Hammond, 43-0.

* High jump (7-1): tie, Derrick Barr, Meade, Stevon Hamilton, Poly, Damon Shoultz, Woodlawn, and Greg Sutton, Perry Hall, 6-4.

* Pole vault (15-1 1/4 ): Jeff Liberge, Westminster, 14-9; Jeff Miller, Meade, 14-0; Eric Miller, Meade, 13-9.

* Shot put (59-11 3/4 ): Victor Carter-Bey, Gilman, 53-3; Jim Lewis, McDonogh, 53- 1/4 ; Darryl Smith, C. Milton Wright, 52-9.

* Discus (175-1): Jim Lewis, McDonogh, 148-11; Daryl Smith, C.M. Wright, 147-7; Jeff Liberge, Westminster, 147-3.

GIRLS

* 100 (11.7): Kisha Jett, Hammond, 11.8; tie, Nicole Brown, Frederick, Genera Moon, Aberdeen, and Mekka Richardson, Hammond, 12.1.

* 200 (23.9): Julie Cox, Liberty, 25.8; Mekka Richardson, Hammond, 26.0; Kisha Jett, Hammond, 26.1.

* 400 (54.4): Erin Graham, Woodlawn, 58.6; Kisha Jett, Hammond, 59.0; Adrienne McCray, North County, 59.8.

* 800 (2:11.0): Jenny Howard, Fallston, 2:22.0; Stephanie Morningstar, Westminster, 2:24.8; Amanda White, Dulaney, 2:25.5.

* 1,500 (4:40.3): Stephanie Morningstar, Westminster, 4:40.5; Amanda White, Dulaney, 4:51.9; Anita Manning, Poly, 5:23.2.

* 1,600 (4:53.2): Jenny Howard, Fallston, 5:08.9; Amanda White, Dulaney, 5:09.8; Stephanie Morningstar, Westminster, 5:12.2.

pTC * 3,000 (10:04.4): Jenny Howard, Fallston, 10:00.4; Anita Manning, Poly, 11:38.3; Jennie Novak, Frederick, 11:56.0.

* 3,200 (10:56.3): Amanda White, Dulaney, 11:00.5; Jenny Howard, Fallston, 11:39.1; Alexandra Clark, Catonsville, 12:15.2.

* 100 hurdles (14.1): Kim Fullmer, South River, 14.9; Raina Domneys, Old Mill, 15.0; Julie Cox, Liberty, 15.6.

* 300 hurdles (43.4): Erin Graham, Woodlawn, 45.0; Adrienne McCray, North County, 45.5; Kim Fullmer, South River, 47.6.

* 4X100 relay (48.4): Glen Burnie, 50.2; tie, Meade and Old Mill, 50.9.

* 4X200 relay (1:40.8): Glen Burnie, 1:46.1; Meade, 1:46.6; Old Mill, 1:48.2.

* 4X400 relay (3:54.9): Meade, 4:02.49a; Woodlawn, 4:13.3; Oakland Mills, 4:19.12a.

* 4X800 relay (9:23.1): Meade, 10:12.3; Glenelg, 10:13.9; Dulaney, 10:14.6.

* Long jump (19-0): Nicole Brown, Frederick, 17-8 1/2 ; Chelsea Williams, Meade, 17-1; tie, Adrienne McCray, North County and Thori Staples, Joppatowne, 16-9 1/2 .

* Triple jump (37-6): Nicole Brown, Frederick, 35-5; Raina Domneys, Old Mill, 34-11 1/4 ; Woodcock, Severna Park, 34-3.

* High jump (5-10): Kenya Warfield, Westminster, 5-4; tie, April Hart, Catonsville and Jennifer Roberts, Perry Hall, 5-2.

* Shot put (45-3): Mattie Cymek, Chesapeake-AA, 38-8 3/4 ; Michelle Smith, Old Mill, 37-4; Melissa Poznaniak, North Carroll, 34-9.

* Discus (147-9): Mattie Cymek, Chesapeake-AA, 132-5; Michelle Smith, Old Mill, 113-5; Amy Reusing, Old Mill, 107-4 1/2 .

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.