4 Cross Country Teams Fight Off Injuries, Seek State Title

November 04, 1990|By John Harris III | John Harris III,Staff writer

At this time of year, the stronger cross country squads withstand the many injuries that can torture almost an entire team.

Severna Park, Broadneck, Old Mill and up-and-coming girls power Meade are just four examples of this not-so-strange phenomenon.

All four contingents have fought off the injury bug and forged their way into the state cross country championships at Baltimore County's Hereford High School this Saturday by virtue of their finishes at Friday's Class 4A Region IV cross country meet at Catonsville Community College.

The Broadneck boys team picked up right where it left off in the recent county meet, defeating second-place Old Mill, 61-87. Severna Park placed a close third with 90, while Queen Anne's of the Eastern Shore (120) and La Plata of Charles County earned the last two state-qualifying team spots.

"I'm very satisfied with our performance today," said Bruin head coach Gerald Kiple. "We had a couple of injuries earlier this week, but everyone else just picked up the torch. We're a very close-knit team."

Severna Park edged Meade for the girls team title, 39-46, while Old Mill (67) and Broadneck (96) placed third and fourth, respectively.

Scott Boetig (Old Mill) and Megan Ambrose (Severna Park) won the individual regional titles. Boetig broke a Catonsville course (3.2 miles) record, finishing in 17 minutes and 36 seconds, while Ambrose checked in at 21:05, a full 33 seconds faster than second-place runner Cindy Silate of Glen Burnie. Falcon harrier Fran Mackney finished third in 21:53.

"I had no idea that I was running at a record pace," said Boetig, who finished third last week in the county meet. "I didn't think I was running fast enough, but when I found out that I broke it, I was very surprised."

Sheridan Snedden (Glen Burnie) fell one notch from his first-place finish in the county meet, clocking in at 17:42.1, while Rich Chambers (Broadneck) placed a close third at 17:42.6.

Severna Park head coach Ed Purpura sounded somewhat confident about his girls team's fortunes for Saturday's races.

"Next week, I think it'll come down to Whitman (Montgomery County), Frederick, and us," said Purpura.

Boys team scores: 1. Broadneck 61; 2. Old Mill 87; 3. Severna Park 90; 4. Queen Anne's 120; 5. La Plata 126; 6. Meade 135; 7. Annapolis 141; 8.

Chesapeake 143; 9. Arundel 203; 10. North County 289.

Top 18 finishers, boys: 1. Scott Boetig (OM), 17:36.8; 2. Sheridan Snedden (GB) 17:42.1; 3. Rich Chambers (Broad), 17:42.6; 4. Dave Wall (Broad) 18:07.7; 5. Derek Anderson (Broad) 18:10.2; 6. James Parrot (LP) 18:11.6; 7. Eric Van Gieson (Ann) 18:24.8; 8. Craig McKenzie (QA) 18:32.4; 9. Pat Giessel (Ann) 18:33.8; 10. Brian Kaupa (SP) 18:36.9; 11. Mike Sokoloff (Ches) 18:45.6; 12. Anthony Bartolomeo (LP) 18:48.4; 13. Dan Cavanaugh (OM) 18:53.4; 14. Brad Boetig (OM) 18:56.3; 15. Jeff Stine (LP) 18:56.6.; 16.

Adam Monk (QA) 18:58.7; 17. Jonathan Pomerance (Ann.) 18:59.7; 18. Geoff Warren (Arun.) 19:01.1.

Girls team scores: 1. Severna Park 39; 2. Meade 46; 3. Old Mill 67; 4.

Broadneck 96; 5. Chesapeake 118; 6. Queen Anne's 162; 7. La Plata 196.

Top 15 finishers, girls: 1. Megan Ambrose (SP) 21:05; 2. Cindy Silate (GB) 21:38; 3. Fran Mackney (SP) 21:53; 4. Marisa Sanders (OM) 22:19; 5. Amy Bell (Meade) 22:30; 6. Deborah Moffitt (Meade) 22:38; 7. Jeanne Rimar (Broad) 22:40; 8. Kerry Lindenmeyer (SP) 22:49; 9. Pamela Williams (OM) 22:54; 10. Mandy Wingate (Meade); 11. Laura Rocha (Meade) 23:22; 12. Karen Jacobson (OM) 23:23; 13. Kerri Hindenfelter (SP) 23:27; Tanya Hecox (NC) 23:28; 15. Janine MacMillan (Ches) 23:51.

Baltimore Sun Articles
|
|
|
Please note the green-lined linked article text has been applied commercially without any involvement from our newsroom editors, reporters or any other editorial staff.